Home page > Aktuality > Vojáci se vrátili z některých nemocnic zpět do posádek

Vojáci se vrátili z některých nemocnic zpět do posádek

Čtyřicet vojáků Armády České republiky, kteří absolvovali zdravotnický kurz CLS (combat life saver) od 18. 11. 2020 plnilo úkoly v sedmi zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje, a to v nemocnicích ve Frýdku-Místku, Havířově, Karviné, Novém Jičíně, Opavě, Ostravě a Třinci. V celé České republice bylo do nemocnic vysláno 400 vycvičených vojáků, kteří čtrnáct dní pomáhali přetíženému a vyčerpanému personálu. Dnešní den se vrátili ze třech nemocnic do svých posádek. Ve Frýdku-Místku, Karviné, Havířově a Třinci zůstávají i nadále do 8.12.2020. 

,,V armádě jsem plnil spoustu úkolů, tento byl opravdu specifický a náročný hlavně po psychické stránce. Pomáhali jsme stálému personálu se vším možným, například s hygienou typu přebalovaní plenek, umývání nemohoucích pacientů, dále s krmením, převozem, úklidem apod.“, uvedl velitel skupiny v karvinské nemocnici por. Jiří Hudec ze 102. průzkumného praporu Prostějov.

,,Mladí muži našim lidem ulevili nejen od fyzické práce a přesčasů, ale pro personál jsou také psychickou vzpruhou“, oceňuje práci vojáků ředitel třinecké nemocnice Martin Sikora.

,,Když Vás paní, ve věku 80let, drží za ruku a naříká se slzami v očích, že jí připomínáte jejího  vnuka, a že by si moc přála, aby ho ještě někde viděla, děláte maximum proto, aby její poslední dny, hodiny, byly co nejpříjemnější. Jelikož od doktora víte, že se dalšího dne nejspíš nedožije. Tak si k ní sednete, chytnete ji za ruku a snažíte se jí aspoň trochu vynahradit rodinu, která tady v této situaci bohužel nemůže být“, vypráví dál své zkušenosti Hudec.

Fotogalerie

Nahoru