Home page > Aktuality > Legiovlak v Moravskoslezském kraji

Legiovlak v Moravskoslezském kraji

zastávky v roce 2021Legiovlak je putovní muzeum československých legií. Jedná se o projekt Československé obce legionářské, který má být věrnou replikou legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku a v září a říjnu 2021 navštíví Moravskoslezský kraj. Tento projekt podporuje i rezort obrany.

O Legiovlaku

V letech 2011 až 2015 zakoupila Československá obec legionářská celkem 13 vyřazených historických železničních vozů. Jeden z plošinových vozů dlouhodobě zapůjčily České dráhy a kovářský vůz rekonstruovala a dodala slovenská strana v čele s Nadáciou Milana Rastislava Štefánika a Klubom historickej techniky RD Zvolen. V letech 2014–2018 zhlédlo Legiovlak na 600 000 návštěvníků.

V současnosti se Legiovlak skládá ze 14 zrekonstruovaných vozů. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí československých legionářů, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy. Vlak se skládá z vozu obrněného, plukovní prodejny, krejčovského, polní pošty, kovářského, zdravotního, štábního, velitelského, těplušky, filmového, ubytovacího a dvou vozů plošinových.

V každém z vozů je nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj československých legionářů na Transsibiřské magistrále. Návštěvníci si tak v případě zájmu mohou zjistit podrobnější informace o daném tématu, ale také prohlédnout originální součásti výstroje a výzbroje, stejně jako předměty legionářské každodennosti. Vybrané exponáty je možné si osahat, včetně některých z vystavených zbraní.

Odborný výklad poskytují průvodci v replikách legionářských stejnokrojů. Pro školní exkurze jsou v rámci expozice připraveny pracovní listy a další materiály. Na místě je rovněž možné pořídit si kromě pamětních předmětů i odborné a populárně naučné publikace s legionářskou tematikou. Výtěžek z tohoto prodeje přitom směřuje přímo na podporu projektu Legie 100.

Legiovlak můžete vidět v těchto místech a termínech i v našem kraji:

25. 9. - 28. 9. 2021 nádraží Havířov,
30. 9. – 10. 10. 2021 nádraží Ostrava - Svinov.

Odkazy na internetu:

https://www.csol.cz/legiovlak/

https://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/dalsi-sezonu-jizdy-legiovlaku-po-republice-odstartoval-namestek-lukas-klucka-227999/

 

Fotogalerie

Nahoru